Archiwum maj 2017


Skuteczność szarego mydła
Autor: BBL2 | Kategorie: Codzienność 
Tagi: szare mydło   szare mydło do prania   skuteczność szarego mydła  
29 maja 2017, 18:54

Można się z tego śmiać, ale szare mydło jest niezwykle skuteczne. Jeżeli ktoś wcześniej nie miał okazji spróbować, to warto to zrobić. Nic tak dobrze nie umyje rąk jak szare mydło właśnie. Kiedyś takie mydło było również używane do prania trudnych plam - dziś często zapominamy o nim, na rzecz super ekstra środków, które nie zawsze potrafią sobie poradzić z brudem.

Zastanawiałem się co sprawa, że takie mydło jest tak skuteczne. Czy chodzi o to, że jest to Tylko mydło, nic więcej, bez dodatków, bez zapachów - chociaż zapach szarego mydła nie jest jakiś rewelacyjny.

Prawdopodobnie myśliwi, którzy chcą, aby ich zwierzyna nie wyczuwała używają głównie szarego mydła i dodatkowo płuczą swoje ubrania w dużej ilości wody. Chociaż słyszałem o takim sposobie, że myśliwy zakopywał swoje ubranie w ziemi, aby ona wyciągała wszystkie zapachy. Okazuje się, ża natruralne metody są cały czas na topie, i są skuteczne przede wszystkim.

Szare mydło wraca do łask :)

Sterownik do szlabanu, który otworzy go...
Autor: BBL2 | Kategorie: szlabany 
Tagi: sterownik do szlabanu   wykrywacz sygnału karetki   sterownik szlabany karetki  
06 maja 2017, 18:21

Dziś chciałbym Wam opowiedzieć o bardzo ciekawym rozwiązaniu, które może komuś uratować życie. Jak wiemy doskonale, na Warszawskich osiedlach brakuje miejsc parkingowych więc zarządcy wspólnot czy spółdzielnie, na życzenie mieszkańców instalują szlabany. Te szlabany sterowanie są przeważnie pilotami, a czasami kartami magnetycznymi. Najpopularniejsze jednak są szlabany na pilota.

Przy okazji takich montaży szlabanów powstaje pytanie: jak na miejsce zgłoszenia ma dojechać karetka pogotowia, czy straż pożarna. Straż pożarna z pewnością poradzi sobie ze szlabanem - po prosu staranują go samochodem. Nie takie rzeczy wozy strażackie mogą staranować bez szwanku. Jeżeli ktoś wiedział w akcji strażaków to wie, że w tym co robią są niezwykle profesjonalni, że nie ugną się przed byle jaką przeszkodą. Kiedyś ja sam byłem świadkiem, jak strażacy gasili obiekt przemysłowy, jak szybko radzili sobie z otwieraniem zamkniętych drzwi - szlaban nie stanowiłby dla nich żadnego problemu.

Ale oprócz wozów strażackich, które w razie zagrożenia życia na osiedle wjadą pomimo zamkniętych szlabanów, są jeszcze karetki pogotowia ratunkowego. Te samochody nie są tak pancerne, żeby przejeżdżały przez szlabany. Być może też, wewnętrzne przepisy, regulujące postępowanie pracownika karetki nie pozwalają mu na takie działanie, na jakie mogą zdobyć się pracownicy Państwowej Straży Pożarnej.

Jeżeli zadzwonimy na pogotowie, bo komuś jest pilnie potrzebna pomoc to będziemy musieli też zadbać o to, aby na zamknięte osiedle mogła wjechać karetka. Możemy oczywiście czekać na karetkę przy szlabanie i otworzyć go z pilota, jak karetka przyjedzie. Sytuacja komplikuje się w przypadku, kiedy przy osobie wzywającej pomoc nie ma innej osoby, która by mogła mu w tym pomóc. Wtedy, osoba wzywająca karetkę pogotowia jest skazana tylko na ewentualny zbieg okoliczności, że przy szlabanie będzie ktoś z mieszkańców osiedla i uruchomi szlaban.

Na rynku pojawiło się jednak urządzenie, które ten problem rozwiązuje. Szlaban może otworzyć się wtedy, gdy "usłyszy" homologowany sygnał karetki pogotowia, straży pożarnej lub policji. Urządzenie nie jest tanie, ale w tych przypadkach nie ma co oszczędzać, bo sytuacja, o której pisałem może przydarzyć się z najmniej spodziewanym momencie, może przydażyć się każdemu. Życie i zdrowie jest najważniejsze, więc każda wspólnota, które posiada szlabany powinna pomyśleć o urządzeniu sterującym do szlabanu. Takie rozwiązanie posiada w swojej ofercie firma, która obsługuje wiele wspólnot mieszkaniowych w Warszawie. Na ich stronie internetowej może przeczytać o tym urządzeniu http://www.szlabany24.pl/sterownik_alarmowy_do_szlabanu

Oczywiście, rynek nie znosi próżni i zawsze znajdzie się ktoś, to zaoferuje podobne urządzenie w dużo niższej cenie. Chińczycy to zrobili więc, podobne urządzenie można kupić za około 2,5 tys zł, ale niestety coś za coś - nie można oczekiwać po tańszym zamienniku takiej samej skuteczności. Słyszałem o przypadkach, że poróbka tego sterowanika może otworzyć szlaban nawet po usłyszeniu sygnału klaksonu zwykłego samochodu - w takim przypadku montaż szlabanu traci sens, skoro każdy, po naciśnieciu klaksonu będzie mógł wjechać na osiedle. Warto więc wybrać profesjonalne urządzenie firmy Beninca i zlecić montaż fachowcom z firmy Szlabany24.pl 

sterownik szlabany na sygnał karetki

 

Czym ocieplić poddasze? Pianka czy wełna...
Autor: BBL2 | Kategorie: ocieplanie 
Tagi: ocieplenie poddasza   ocieplenie pianką   ocieplenie poddasza wełną   czy pianka jest lepsza od wełny  
01 maja 2017, 10:50

Stojąc przed wyborem sposobu ocieplenia poddasza możemy zrobić porównianie dwóch najbardziej popularnych metod: ocieplenie pianką i ocieplenie wełną mineralną. Różnic jest bardzo wiele i warto dopytać fachowców oraz użytkowników o zdanie. Na różnego rodzaju forach jest na ten temat sporo komentarzy, ale mam wrażenie, że nie wszystkie są poparte wiedzą techniczną i praktyką.

Najważniejsze jest, aby słuchać profesjonalistów, a tu najwięcej będą mieli do powiedzenia ludzie, którzy mają doświadczenie w budowaniu i remontowaniu domów. Bardzo ważny głos w tej kwestii zabrał swego czasu właściciel jednej firmy, specjalizującej się w remontach budynków mieszkalnych. Pan Adam, z doświadczeniem 25 lat pracy w budowlance bardzo dobrze zna minusy tradycyjnych metod ocieplenia, dlatego przy budowie swojego domu, drugiego domu w życiu wybrał do ocieplenia poddasza piankę poliuretanową.

- W swojej karierze zawodowej wiele razy widziałem zniszczoną wełnę mineralną - mówi Pan Adam. Nie ważne czy zniszczenia spowodowane są obecnością kuny czy wilgocią - ważne jest to, że izolacja przestała spełniać swoją rolę. Pianka PUR nie sprawia tylu problemów. Pan Adam podkreśla jeszcze jedną ważną różnice pomiędzy wełną i pianką, a jest to przewiewność.
- Przy ociepleniu wełną zalecane jest pozostawienie szczeliny wentylacyjnej, aby warstwa izolacji mogła być wentylowana. Szczelina to przestrzeń, którą musimy wpuścić na poddasze wiatr i gryzonie. Pan Adam, nie ma żadnych wątpliwości, że nowoczesne izolacje pianką będą coraz częściej wybierane jako skuteczna metoda ocieplenia.

Nie bez znaczenia jest również cena ocieplenia pianką. Przy rosnących kosztach robocizny ważne jest to, że izolacje poddasza wykonujemy w ciągu jednego lub dwóch dni - przy wyborze tradycyjnej metody musimy się liczyć zdecydowanie z większymi kosztami robocizny. Przy ociepleniu pianką materiał jest nieco droższy, ale koszty robocizny niższe.