Kategoria

Ocieplanie


Wady i błędy ocieplania pianką PUR
Autor: BBL2 | Kategorie: ocieplanie 
Tagi: ocieplanie pianką wady   izolacje pianką wady   pianka pur wady   piankowanie poddasza wady  
27 czerwca 2017, 23:52

Natrafiłem na ciekawy tekst w internecie o izolacji piankami PUR. Myślę, że warto go przeczytać i dowiedzieć się jakie błędy możemy popełnić przy planowaniu izolacji poddasza. Jak się okazuje to najsłabszym ogniwem jest człowiek i niestety jego niewiedza, żeby nie powiedzieć bardziej dosadnie. Warto zwrócić uwagę na Deklaracje Właściwości Użytkowych bo ten dokument jest tu najważniejszy. Okazuje się, że w ulatkach reklamowych producenci mogą "mijać się z prawdą", albo podawać parametry w tzw. "lepszym świetle".

Artykuł możecie przeczytać na tym blogu firmowym - zobacz.

Myślę, że facet dosyć trafnie diagnozuje problem i wskazuje na wady ociplania pianką. Jednak nie do kończa się mogę z tym zgodzić bo przecież podobne zarzuty można stawiać wykonawcom innych izolacji, a nawet innych prac. Ostatnio byłem na budowie u znajomego i jak zobaczyłem jak ma powstawiane okna to złapałem się za głowe. Już widzę te mostki termiczne, które pojawią się wokół tego okna. Jednak mój kolega jakby nie zdawał sobie sprawy ze skali problemu.

Badanie kamerą termowizyjną może sprowadzić go na ziemie. Podobnie jest przy wykonywaniu izolacji poddasza. Bez znaczenia czy będzie to wełna szklana, wełna skalna czy pianka poliuretanowa - wszędzie można popełnić błędy, wszędzie może pojawić się słaby człowiek, który jest albo niedouczony, albo ignorantem, albo oszustem. Nie wiadomo co gorsze. :) Jednak każde z tych wariantów jest zły dla inwestora.

Koledze swojemu mówiłem o piance, i o tym, żeby nie brał pierwszej lepszej firmy, która zaproponuje mu niską cenę pianki. Cena to nie wszystko, trzeba wybrać dobry rodzaj pianki i dobrą dokładną firmę. Jestem przekonany, że firmy, które wynagradzają swoich pracowników za ilość ułożonych metrów kw pianki wcale nie są uczciwe. To jest przecież pogoń za zyskiem, a nie dbałość o prawidłowe wykonanie izolacji.

Każda metoda izolacji ma jakieś wady. Chyba największą wadą wełny jest jej trwałość i przewiewność. Trwałość niestety wiąże się z tym, że wełna po zawilgoceniu przestaje być tym samym materiałem. Zmniejsza się izolacyjność tego materiału, a dodatkowo mogą powstawać grzyby i pleśń. Nie chodzi oczywiście o prawdziwki :) Nie chciałbym, aby na poddaszu rosły mi grzyby. Z tego co wiem to pianka może zostać zamoczona i po wysuszeniu dalej będzie pełnić swoją funkcje.

Oczywiście zapraszam zawsze na mojego bloga. Niebawem napiszę coś na temat samochodu, który zamierzam kupić.

Poszukuje opinii o agregatach prądotwórczych...
Autor: BBL2 | Kategorie: ocieplanie 
Tagi: agregat prądotwórczy rolstal   agregat rolstal opinie  
02 czerwca 2017, 09:12

Czy ktoś z Was może podzielić się opinią na temat agregatów prądotwórczych firmy Rolstal. Mój serdeczny przyjaciel jest zainteresowany zakupem takiego urządzenia o mocy 40 lub 50 kW. Oferta tej firmy wydaje się być ciekawa cenowo. Niestety w internecie nie ma zbyt wielu informacji na jakim silniku jest to produkowana. Podejrzewać mogę jedynie, że jest to jakiś chińczyk, ale czy dobry? :) 

Na rynku są jeszcze do wyboru agregaty używane, na różnych silnikach, jednak przy tej mocy to ważą przynajmniej o jakieś 300 kg więcej co przy transportowaniu może stanowić problem. Zastanawiamy się też z kolegą czy taki agregat postawić na samochodzie dostawczym czy na przyczepie. Spokojnie waży przynajmniej 1000 kg.

Zapraszam do komentowania, a jeżeli ja się czegoś dowiem to też tu podzielę się informacjami.

Czym ocieplić poddasze? Pianka czy wełna...
Autor: BBL2 | Kategorie: ocieplanie 
Tagi: ocieplenie poddasza   ocieplenie pianką   ocieplenie poddasza wełną   czy pianka jest lepsza od wełny  
01 maja 2017, 10:50

Stojąc przed wyborem sposobu ocieplenia poddasza możemy zrobić porównianie dwóch najbardziej popularnych metod: ocieplenie pianką i ocieplenie wełną mineralną. Różnic jest bardzo wiele i warto dopytać fachowców oraz użytkowników o zdanie. Na różnego rodzaju forach jest na ten temat sporo komentarzy, ale mam wrażenie, że nie wszystkie są poparte wiedzą techniczną i praktyką.

Najważniejsze jest, aby słuchać profesjonalistów, a tu najwięcej będą mieli do powiedzenia ludzie, którzy mają doświadczenie w budowaniu i remontowaniu domów. Bardzo ważny głos w tej kwestii zabrał swego czasu właściciel jednej firmy, specjalizującej się w remontach budynków mieszkalnych. Pan Adam, z doświadczeniem 25 lat pracy w budowlance bardzo dobrze zna minusy tradycyjnych metod ocieplenia, dlatego przy budowie swojego domu, drugiego domu w życiu wybrał do ocieplenia poddasza piankę poliuretanową.

- W swojej karierze zawodowej wiele razy widziałem zniszczoną wełnę mineralną - mówi Pan Adam. Nie ważne czy zniszczenia spowodowane są obecnością kuny czy wilgocią - ważne jest to, że izolacja przestała spełniać swoją rolę. Pianka PUR nie sprawia tylu problemów. Pan Adam podkreśla jeszcze jedną ważną różnice pomiędzy wełną i pianką, a jest to przewiewność.
- Przy ociepleniu wełną zalecane jest pozostawienie szczeliny wentylacyjnej, aby warstwa izolacji mogła być wentylowana. Szczelina to przestrzeń, którą musimy wpuścić na poddasze wiatr i gryzonie. Pan Adam, nie ma żadnych wątpliwości, że nowoczesne izolacje pianką będą coraz częściej wybierane jako skuteczna metoda ocieplenia.

Nie bez znaczenia jest również cena ocieplenia pianką. Przy rosnących kosztach robocizny ważne jest to, że izolacje poddasza wykonujemy w ciągu jednego lub dwóch dni - przy wyborze tradycyjnej metody musimy się liczyć zdecydowanie z większymi kosztami robocizny. Przy ociepleniu pianką materiał jest nieco droższy, ale koszty robocizny niższe.

Dziś polecam ocieplenie poddasza pianką
Autor: BBL2 | Kategorie: ocieplanie 
Tagi: izolacje natryskowe pianką   ocieplenie pianką   ocieplenia pianką  
07 kwietnia 2017, 14:34

Dziś opiszę sposób na skuteczne ocieplenie poddasza. Jak wiadomo, poddasze jest dość wymagającą powierzchnią jeżeli chodzi właśnie o ocieplenie. Do tej pory stosowano tu głównie wełnę mineralną, ale niestety nie jest to materiał idealny, szczególnie jeżeli mamy dach kopertowy. Proste dachy daje się jeszcze jakoś ocieplić wełną, przy niskich nakładach pracy, ale dach kopertowy jest o wiele bardziej skomplikowany.

Na rynku budowlanym coraz więcej jest wykonawców izolacji natryskowych pianką. Ten sposób ocieplenia jest właśnie dedykowany do ociepania poddaszy. Pianka w momencie przed nałożeniem ma postać płynną, a po zmięszaniu dwóch składników powstaje jednolita, spójna warstwa porządnej izolacji termicznej i akustycznej.

Ile kosztuje ocieplenie pianką poliuretanową? Tu również czeka nam miłe zaskoczenie. Przy rosnących kosztach robocizny, ocieplenie pianką wcale nie jest  dużo droższe niż ocieplenie wełną. Jeżeli do tego dołożymy fakt, iż izolacja z pianki PUR jest trwałym materiałem to wybór sposóbu na ocieplenie poddasza jest oczywywisty - wybieramy piankę.

Ocieplanie poddasza pianką w Nasielsku
Autor: BBL2 | Kategorie: ocieplanie 
Tagi: ocieplanie poddasza   ocieplanie pianką  
11 marca 2017, 12:23

Dziś jadę do Klienta z Nasielska w sprawie wyceny ocieplania pianką poddasza. Z Pułtuska na Nasielsk można jechać na dwa sposóby, albo przez Serock, i potem na Nowy Dwór Mazowiecki, następnie w Pomiechówku można odbić na prawo, albo jechać z Pułtuska przez Winnice. Jeszcze nie wiem jak to zrobię, ale z pewnością dotrę do celu. Na miejscu mam być o godzinie 16.00. Jak na sobotę to późna godzina, bo wolałbym już o tej godzinie odpoczywać w domu. Trudno, takie życie, pracować trzeba.

Sezona na ocieplanie pianką dopiero się zaczyna. W ostatnim czasie w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego wykonywałem już kilka wycen na izolacje pianką PUR. Widać, że mieszkańcy tych regionów otwarci są na nowe technologie w budownictwie. Widoczne to jest również po charakterze budynków - tu częściej spotkać można nowoczesne kształty domów, nowoczesne ogrodzenia itd. Być może bliskość Warszawy sprawia, że wszelkiego typu nowinki szybciej tu docierają. Ludzie pracując w Warszawie, bo dojazd nie stanowi problemu, widzą w jakich technologiach buduje się nowoczesne domy, jaką izolacje poddasza się stosuje. Dozjazd z Nowego Dworu Mazowieckiego do Warszawy to kwesta 30 min. W dzisiejszym świecie taki czas dojazdu do pracy należy uznać za krótki, tym bardziej,  że przejazd przez samą Warszawę może zająć zdecydowanie więcej czasu.

Wzrost cen izolacji pianką
Autor: BBL2 | Kategorie: ocieplanie 
Tagi: cena pianki pur   ocieplanie pianką cena   izolacje natryskowe cena  
23 lutego 2017, 09:20

W ostatnim czasie obserwujemy wzrost cen izolacji pianką poliuretanową. Powodem tego wzrostu są tylko i wyłącznie ceny materiału. Wykonawcy natryskowych izolacji pianką nie zmienili jeszcze cen na rok 2017, ale dostawy i producenci dokonali korekty cenników. Widać także, że wielu wykonawóc utrzymuje jeszcze ceny izolacji pianką z roku 2016, ale jest to raczej początek sezonu i każda firma chce pozyskać nowe zlecenia. Jeżeli tendencja wzrostu cen na światowych rynkach zostanie utrzymana, trzeba będzie liczyć się ze stałym wzrostem kosztów izolacji pianką poliuretanową. Czy jest to duży kłopot? Dla tych, którzy budują swoje domy ten wzrost nie jest wyraźnie zauważalny, jeżeli chodzi o samą izolacje, gdyż inne materiały izolacyjne podrożały już wcześniej. Przy wielu obliczeniach inwestor coraz częściej decyduje się na izolacje pianką pur, nie tylko ze względu na jej właściwości, ale również ze względu na atrakcyjną cenę. Proszę zauważyć, że cena samej wełny to tylko pewna część kosztów związanych z ocieplaniem poddasza, trzeba brać pod uwagę także koszt folii, koszt innych materiałów do wykonania podwieszenia wełny, i co najważniejsze, koszty robocizny, które systematycznie rosną. Jak dodamy do tego fakt, iż na rynku polskim brakuje fachowców, którzy w dziedzinie budownictwa posiadają, nawet średnie umiejętności i wiedzę, to okaże się, że wykonanie ocieplenia pianką poliuretanową jest po prostu tańsze.

Ocieplanie hali przemysłowej
Autor: BBL2 | Kategorie: ocieplanie 
Tagi: ocieplanie hali   ocieplanie pianką  
21 lutego 2017, 07:33

Dziś pierwszy dzień sezonu. Pogoda pozwala nam na wykonanie izolacji natryskowej. Jest już na tyle ciepło, że bez obaw możemy wykonać natrysk pianki bez obawy o jakość izolacji. Wcześniej spore mrozy nie pozwalały na wykonanie. Warto wiedzieć, że temperatura powierzchni, na którą nanosi się piankę poliuretanową otwarto-komórkową powinna wynosić przynajmniej 5 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie pianka nie będzie układać się odpowiednio, nie uzksamy skutecznej izolacji.

Startujemy więc z wykonywaniem izolacji natryskowych pianką w sezonie 2017. Nasi technicy, których potocznie nazywamy pianistami są w 100% przygotowani do tego sezonu. Mamy zakupione nowe stroje, nowe maski i maszyna błyszczy. Przygotowaliśmy również cennik na podstawie aktualnych cena pianek poliuretanowych. Dziś wykonujemy ocieplenie hali pianką. Do dzieła.

Wiatr na poddaszu
Autor: BBL2 | Kategorie: ocieplanie 
Tagi: ocieplanie poddasza   pianka poliuretanowa  
19 lutego 2017, 13:45

W takie zimne dni zastanawiam się czy dobrze zaplanowałem budowę swojego domu. Chodzi mi dokładnie o ocieplenie poddasza. Zastosowałem 25 cm wełny mineralnej i wydawało mi się, że to zagwarantuje ciepło w domu, ale niestety po kilku latach widzę, że to był błąd. Na decyzję o ocieplaniu poddasza wełną miało wpływ wiele czynników – teraz widzę, że uległem niepotrzebnie wykonawcy, który z wiadomych względów zaproponował mi takie rozwiązanie. Wiadomo przecież, że do wykonania izolacji natryskowej jest potrzebna specjalistyczna maszyna, a ta firma takiej nie posiadała. Wełnę mineralną można ułożyć stosunkowo łatwo, ale niestety taka izolacja jak widzę teraz ma wiele istotnych wad.

W tamtym czasie nie bez znaczenia była również cena ocieplenia pianką – nie była niska i na rynku brakowało takich firm. Teraz widzę, że jest sytuacje wygląda o wiele korzystniej. Cena izolacji natryskowych jest zbliżona do wełny mineralnej. Teraz nie popełnił bym takiego błędu. Jak jest zimny wiatr to niestety, ale czuję go na poddaszu. W miejscu gdzie halogeny LED wmontowane są w płytę karton-gips czuje zimny powiem wiatry. Pianka poliuretanowa nie przepuszcza tak wiatru jak wełna i nawet dla tej jednej różnicy warto wybrać piankę.