Wady i błędy ocieplania pianką PUR


Autor: BBL2 | Kategorie: ocieplanie 
Tagi: ocieplanie pianką wady   izolacje pianką wady   pianka pur wady   piankowanie poddasza wady  
27 czerwca 2017, 23:52

Natrafiłem na ciekawy tekst w internecie o izolacji piankami PUR. Myślę, że warto go przeczytać i dowiedzieć się jakie błędy możemy popełnić przy planowaniu izolacji poddasza. Jak się okazuje to najsłabszym ogniwem jest człowiek i niestety jego niewiedza, żeby nie powiedzieć bardziej dosadnie. Warto zwrócić uwagę na Deklaracje Właściwości Użytkowych bo ten dokument jest tu najważniejszy. Okazuje się, że w ulatkach reklamowych producenci mogą "mijać się z prawdą", albo podawać parametry w tzw. "lepszym świetle".

Artykuł możecie przeczytać na tym blogu firmowym - zobacz.

Myślę, że facet dosyć trafnie diagnozuje problem i wskazuje na wady ociplania pianką. Jednak nie do kończa się mogę z tym zgodzić bo przecież podobne zarzuty można stawiać wykonawcom innych izolacji, a nawet innych prac. Ostatnio byłem na budowie u znajomego i jak zobaczyłem jak ma powstawiane okna to złapałem się za głowe. Już widzę te mostki termiczne, które pojawią się wokół tego okna. Jednak mój kolega jakby nie zdawał sobie sprawy ze skali problemu.

Badanie kamerą termowizyjną może sprowadzić go na ziemie. Podobnie jest przy wykonywaniu izolacji poddasza. Bez znaczenia czy będzie to wełna szklana, wełna skalna czy pianka poliuretanowa - wszędzie można popełnić błędy, wszędzie może pojawić się słaby człowiek, który jest albo niedouczony, albo ignorantem, albo oszustem. Nie wiadomo co gorsze. :) Jednak każde z tych wariantów jest zły dla inwestora.

Koledze swojemu mówiłem o piance, i o tym, żeby nie brał pierwszej lepszej firmy, która zaproponuje mu niską cenę pianki. Cena to nie wszystko, trzeba wybrać dobry rodzaj pianki i dobrą dokładną firmę. Jestem przekonany, że firmy, które wynagradzają swoich pracowników za ilość ułożonych metrów kw pianki wcale nie są uczciwe. To jest przecież pogoń za zyskiem, a nie dbałość o prawidłowe wykonanie izolacji.

Każda metoda izolacji ma jakieś wady. Chyba największą wadą wełny jest jej trwałość i przewiewność. Trwałość niestety wiąże się z tym, że wełna po zawilgoceniu przestaje być tym samym materiałem. Zmniejsza się izolacyjność tego materiału, a dodatkowo mogą powstawać grzyby i pleśń. Nie chodzi oczywiście o prawdziwki :) Nie chciałbym, aby na poddaszu rosły mi grzyby. Z tego co wiem to pianka może zostać zamoczona i po wysuszeniu dalej będzie pełnić swoją funkcje.

Oczywiście zapraszam zawsze na mojego bloga. Niebawem napiszę coś na temat samochodu, który zamierzam kupić.

04 lipca 2017
Dziękuję. Rzeczywiście ciekawa strona.

Dodaj komentarz