Archiwum - marca 2017

Zdrowy dom bez alergii

Autor: BBL2 | Kategorie: Codzienność
Tagi: alergia na pleśń, alergia na pyłki, alergia oddechowa
18. marca 2017 17:57:00

Zdrowie naszych dzieci jest bardzo ważne. Chorobą XXI wieku są różnego rodzaju alergie. Dziś zajmiemy się tym jak odpowiednio przygotować nasz dom, aby był zdrowy dla dzieci i dorosłych. W dbaniu o zdrowie ważne jest nie tylko to jak żyjemy, jak się odżywiamy, ale również to czym się otaczamy. Jeżeli chcemy pomyśleć o zdrowiu to już na etapie budowy domu musimy o tym myśleć. Postaram się w kilku punktach opisać, to co myślę na ten temat.

  1. Wybór miejsca, w którym zbudujemy dom jest bardzo ważny. Być może budowę domu rozpatrujemy tylko pod kątem ekonomii i wygody. Dom w mieście to być może niższe koszty dojazdu, oszczędność czasu, ale czy w perspektywnie całego życia ważne jest to ile wydajemy na dojazd do szkoły czy pracy? Czy ważniejsza jest dla nas ta różnica w kosztach od czystego powietrza, którym będziemy oddychać my i nasze dzieci? Myślę, że warto wybrać miejsce, które będzie optymalne pod tym względem. Okazać się może również, że gdzieś poza wielką aglomeracją miejską koszt zakupu działki będzie niższy o tyle, że ta różnica pokryje nam np. w 50% wyższe koszty dojazdu do pracy czy szkoły.
  2. Kolejną sprawą są materiały, z których budujemy nasz dom. Tu warto postawić na zdrowe i ekoligiczne materiały. Zupełnie nie rozumiem ludzi, którzy np. do ocieplenia poddasza chcą używać wełny, w sytuacji, kiedy ocieplanie poddasza pianką stało się już na tyle tanie, że wybór powinien tu być oczywisty. Miałem okazdję patrzeć na wełnę mineralną po 13 latach od ocieplenia poddasza i widać tam było na pierwszy rzut oka całą masę pleśni i odchodów gryzoni. Nie wiem dlaczego ktoś jeszcze uważa, że wełna to wyrób ekologiczny, a pianka poliuretanowa jest nieekologiczna - moim zdaniem jest zupełnie odwrotnie. Podobnie jest też przy pokryciu dachu. Wybierajmy materiały proste, które będą w stanie dobrze zabezpieczyć nas przed wchodzeniem insektów.
  3. Stawiajmy na meble zdbudowane z drewna. Wiem, że nawet do produkowania tych drewnianych potrzebne są kleje, ale te kleje mogą być bardzo różne. Jeżeli wybierzemy meble solidne, z polskiej produkcji, zmateriałów wytwarzanych u nas to jest duża szansa, że meble te będą wolne od ołowiu, brzydkiego zapachu itd.
  4. W wysposażeniu domu staramy zachowywać umiar. Im więcej zakamarków stworzymy, tym trudniej nam będzie utrzymać czystość, pozbywać się kurzu. Zadbać także należy o dobrą wentylacje i wpuszczanie do środka świeżego powietrza - tu należy się odwołać do punktu pierwszego, bo żeby powietrze było świeże to dom musi znajdować się gdzieś poza dużym miastem, w otoczeniu zieleniu, w pobliżu pól i lasów.

Zdrowia życzę. Wybierajcie mieszkanie na wsi.

Strona główna


Kalendarz

pn wt sr cz pt so nd
272812345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112